15 Mart 2017 Çarşamba


Destici'den 'hayır'cı partililere ihraç resti


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, parti olarak kendi iç istişarelerini yaptıktan sonra 16 Nisan'da gerçekleştirilecek halk oylamasında 'evet' deme kararı aldıklarını belirtti. Destici aldıkları karara uymayacak partilileri ihraç yoluna gideceklerini işaret ederek 'parti içi hukuk devreye girer' dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, ülkenin çıkarları için asla kendi çıkarlarını düşünmeyen bir hareketin mensupları olduğunu belirterek, "Şehit liderimiz Muhsin Başkanımızın arkasında bıraktığı dava adamlarıyız. Dolayısıyla biz ilkemize, ülkümüze, liderimizin de çizgisine uygun olarak bir 'evet' kararı ortaya koyduk." dedi.
 

"MİLLETİN KARARI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ"

Bu kararın gerekçelerini anlatan Destici, "Özellikle Suriye'nin kuzeyinde yaşananlar, terör örgütlerinin küresel güçlerin desteği ile Türkiye'ye saldırması, hem devletimizi hem de milletimizi bir beka sorunuyla karşı karşıya bırakabilir. Onun için milletimizin birliğini tesis edecek ve devletimizin varlığını ebediyete kadar koruyacak olan elbetteki bu milletin kendisidir. Milletin önüne, hür seçimlerle seçilmiş meclis, bir sistem değişikliği teklifi getirmiştir. Dolayısıyla bundan kimsenin ürkmesine, korkmasına gerek yoktur. 16 Nisan'da millet ne derse o olacaktır. Milletin kararı da bizim için en değerli olanıdır." diye konuştu.
 

"ANAYASA HAZIRLAMAK"

Destici, halk oylamasında "evet" demelerinin birinci sebebinin, Türkiye'nin darbe anayasasından kurtulmasını istemeleri, ikinci nedenin ise hür seçimlerle Mecliste temsil imkanı bulmuş sağın iki büyük partisinin milletvekilleri tarafından anayasa değişikliği teklifinin hazırlanması olduğunu söyledi.
 

"İSTİKRARIN SAĞLANACAĞINA İNANIYORUZ"

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ne getirdiğini madde madde incelediklerini bildiren Destici, bu inceleme sonucunda Türkiye için mevcuttan daha iyi olacağı kanaatine vardıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin temsilde adaleti daha da güçlendireceğine inandıklarını ifade eden Destici, yönetimde istikrarın sağlanacağını vurguladı.
 

"EVET KARARI ORTAYA KOYDUK"

Destici, Türkiye'nin bölgesindeki ülkelerde yaşanan gelişmelere işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bütün bunları görerek ve bilerek duyarsız kalma gibi bir duruşumuz olamazdı. Dolayısıyla BBP olarak artık Türkiye'nin, kim iktidar, cumhurbaşkanı olursa olsun mutlaka arkasında güçlü halk desteğinin olması gerektiğine, istikrarı bozacak sistemlerden hızla uzaklaşması gerektiğine ve halktan yetki alan iktidarın ya da cumhurbaşkanının o yetki süresi içinde Türkiye'yi idare etmesinin, ülkenin ali menfaatleri açısından daha doğru olacağına inandık. Bunun için BBP olarak 'evet' dedik. Biz BBP'liler ülkemizin çıkarları söz konusu olduğunda asla parti ve kendi çıkarını düşünmeyen bir hareketin mensuplarıyız. Şehit liderimiz Muhsin Başkanımızın arkasında bıraktığı dava adamlarıyız. Dolayısıyla biz ilkemize, ülkümüze, liderimizin de çizgisine uygun olarak bir 'evet' kararı ortaya koyduk."
 

"DURUP DURURKEN EVET DEMEDİK"

Parti olarak "evet" gerekçelerini ortaya koyarken, demokratik bir şekilde kendi içlerinde tartıştıklarını ifade eden Destici, şunları kaydetti: "Biz 5 önceliğimiz olduğunu ifade etmiştik. Biz durup dururken 'evet' demedik. Üniter yapının muhafaza edilmesi, 18 maddelik teklifin içinde üniter yapıyı zedeleyecek bir şey var mı, yok. Türk kimliği ve Türkçemiz muhafaza edilsin dedik, temel haklar ve inanç hürriyeti korunuyor. Başörtüsüyle ilgili tüm yasaklar kaldırılmış, hatta askeriyede bile bu yasağa son verilecek döneme girilmiştir. Bizim bunları görmezden gelmemiz mümkün müdür? Bir başka husus da mevcut anayasadan ve yasalardan, darbe hukukunun, darbelere yol açan, darbecilerin elini güçlendiren yasaların çıkarılmasını, temizlenmesini, vesayetin anayasadan çıkarılmasını istedik. Nihayetinde baktığımızda bu 18 maddenin içinde de bunları görüyoruz."
 

"PARTİ İÇİ HUKUK DEVREYE GİRER"

Kararlarını açıkladıktan sonra artık bütün teşkilatlarına, bu kararın yanında durmak düştüğünü vurgulayan Destici, "Dolayısıyla bundan sonra bütün arkadaşlarımızın, partinin hukukunu oluşturan bu tüzüğüne ve programa uygun olarak hareket etme sorumlulukları vardır" dedi. Destici, 16 Nisan'daki anayasa değişikliği halk oylaması için aldıkları kararı belirlerken parti içi demokrasinin en üst düzeyde işlediğinin altını çizerek, şöyle devam etti:
"Bütün arkadaşlarımızdan beklentim, bu kararın yanında durmalarıdır. Bundan sonra aykırı ses ve düşünceler ortaya çıktığı an, mevcut söylem partimizin kurumsal kimliğine zarar verecek ve kararımızı itibarsızlaştıracaksa elbette parti içi hukuk devreye girer. Arkadaşlarımızın böyle bir yola tevessül edeceklerini düşünmüyorum çünkü bizim arkadaşlarımız 'Önce ülkem, milletim ve devletim.' diyen, 'Daha sonra partim.' diyen kişilerdir. Onun için aldığımız kararın yanında arkadaşlarımızın sonuna kadar duracaklarına inanıyorum."
Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz