1 Ekim 2018 Pazartesi


Cumhurbaşkanlığı Sistemini McKinsey mi hazırladı?


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 'ekonomi yönetiminde McKinsey ile çalışacağız' ifadelerinin ardından gündeme gelen Amerikalı şirketin 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni de hazırladığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni yönetim sisteminde Hazine ve Maliye Bakanı yaptığı Berat Albayrak, ülke ekonomisini Amerikalı şirket McKinsey'e emanet edeceklerini açıklamıştı. Türkiye kamuoyunda adı bu şekilde duyulan McKinsey ile ilgili bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Üstelik iddianın tarihi 27 Haziran. Yani seçimden 3 gün sonra. Albayrak'ın açıklamasından aylar önce...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Amerikalı McKinsey'e ekonomi yönetimini emanet edeceklerini açıklamasının yankıları sürerken, 24 Haziran seçimlerinden 3 gün önce yazılan bir tweet mesajı önemine binaen yeniden dolaşıma sokuldu. Barış Soydan'ın yazdığı tweete şu ifadeler yer alıyor:

"'Cumhurbaşkanlığı yönetim modeli, yönetim danışmanlığı firması McKinsey'e hazırlatılmış' dedi, karşımdaki adam. Ne kadar ciddi biri olduğunu bilmesem bu iddiaya gülüp geçerdim..."

Ekonomi yönetiminin Amerikalı şirkete bırakılması yerli ve milli yönetim anlayışı tartışmalarına neden olurken, bu yeni iddia ise gündemi sarstı. Şimdi kamuoyu bu sorunun cevabını arıyor: "Cumhurbaşkanlığı Sistemi" Amerikalı McKinsey şirketi tarafından mı hazırlandı?

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz