5 Eylül 2018 Çarşamba


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan af ve ittifak açıklaması


Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP'nin gündeme getirdiği af ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken yerel seçimlerde ise MHP ile ittifaka yeşil ışık yaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan dönüşünde uçakta gazetecilerle sohbet etti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, af ve yerel seçimlerde ittifak ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği af ile ilgili olarak "devlete işlenen suçlarda devlet affedici olabileceğini" ifade ederek "ancak kişilere karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisinin olmadığını" belirtti. Erdoğan'ın af ile ilgili açıklaması şu şekilde:

"Kader mahkûmları meselesini anlamış değilim. Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim. Biz MHP ile bir yola çıktık. Burada zaman zaman buna benzer konuları aramızda değerlendirmek suretiyle atılabilecek adımlar var ise bu adımları atmaktan da çekinmemeliyiz. Burada milletin, ülkenin, devletin menfaati önemli. Cezaevlerinde ciddi manada bir doluluk var, kabul ediyoruz. Tüm bunlara rağmen bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur, mazlum meydana getirmeyelim. İlke şu; devlete karşı işlenenlerde devlet bu yetkiyi kullanabilir, ama şahıslara karşı işlenen olduğunda orada devletin böyle bir af yetkisi kesinlikle yoktur."

 

"İTTİFAK NİYE OLMASIN"

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, yerel seçimlerde MHP ile ittifaka yeşil ışık yaktı. Erdoğan, gazetecilere 24 Haziran Milletvekili seçimlerini hatırlatarak "Yerel seçimlerde de böyle bir adımı müşterek olarak atabiliriz. Bunun için arkadaşlarımızın, başta liderler olarak bizlerin oturup konuşmalarında fayda var. Taraflar olumlu bakarsa böyle bir adım niye olmasın, olabilir" dedi.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz