27 Ağustos 2018 Pazartesi


CIA’nın eski başkanından flaş İncirlik açıklaması: İstenmeyen senaryo olur


Türkiye ile ABD arasındaki kriz nedeniyle hazırlanan özel programda konuşan ABD'nin eski Savunma Bakanı ve CIA Eski Başkanı Leon Panetta, 'İncirlik Üssü'nün kapatılması ABD için istenmeyecek bir senaryo olur.' ifadelerini kullandı.

ABD'nin eski Savunma Bakanı ve CIA Eski Başkanı Leon Panetta, Türkiye ile ABD arasındaki kriz nedeniyle hazırlanan özel programda açıklamalarda bulundu.

Amerika ve Türkiye'nin 21'inci yüzyılda etkili olmak için birbirlerine ihtiyaç duyduklarını savunan Panetta, Rahip Brunson krizi ve ek gümrük tarifesi uygulaması gibi sorunların iki ülkenin arasını açtığına şüphe olmadığını, ancak daha önce de yaşanan kriz ortamlarını aşmanın her zaman bir yolunun bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin her zaman İslam dünyasında güç sahibi olduğunu ifade eden Panetta, Türkiye'nin Ortadoğu'daki yerinin bu açıdan İran'dan farklı olduğunu söyledi.

"ABD'NİN İSTEMEYECEĞİ SENARYOLAR"

ABD'nin eski Savunma Bakanı ve CIA Eski Başkanı Leon Panetta, ABD Başkanı Donald Trump'ın bazı konularda son derece sert olduğunu, Brunson meselesinin da bunlardan biri olduğunu söyledi.

 

Panetta, Türk ekonomisinin küresel ekonomiyi tehdit edecek şekilde zayıflamasının ve Türkiye'nin aniden ABD'yi İncirlik Hava Üssü'nü kapatmakla tehdit etmeye başlaması olasılığının Amerika açısından gerçekleşmesi istenmeyecek senaryolar olduğunu da ifade etti.

Panetta, "İncirlik Üssü'nün kapatılması ABD için istenmeyecek bir senaryo olur." ifadelerini kullandı.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz