15 Aralık 2018 Cumartesi


CHP yerel seçimlerde 5 ile ağırlık verecek


CHP, İYİ Parti'yle yapılan uzlaşma sonrasında 5 ile odaklandı. Seçim çalışmalarını belirlemek üzere PM toplantısını 24 Aralık'tan 18 Aralık'a çekti.

CHP'nin İYİ Parti'yle vardığı uzlaşma sonrasında yerel seçime ilişkin rekabet hızlanıyor. Seçim çalışmaları kapsamında PM toplantısını erkene alan partinin özellikle 5 ile odaklandığı ve seçim çalışmalarına bu illerde ağırlık vereceği konuşuluyor.

Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre; CHP ile İYİ Parti arasında 21 büyükşehir için kesinleşen iş birliğinin ardından aday açıklama süreci hızlanıyor. PM toplantısını 24 Aralık'tan 18 Aralık tarihine çeken üst yönetiminin bu toplantı sonrasında bazı kritik adayları açıklaması bekleniyor. 

Önceki yerel seçimlerde yeterli bir seçim çalışması yapmamakla eleştirilen parti üst yönetiminin tüm illerde seçim çalışması düzenleyeceği, ancak özellikle 5 ile odaklandığı konuşuluyor. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, Adana, Antalya ve Mersin'e ağırlık vereceği, söz konusu illerde çalışmalarını yoğunlaştıracağı iddia ediliyor.

Antalya için öne çıkan üç aday

 İYİ Parti'nin aday çıkarmayacağı Adana, Antalya ve Bursa, CHP açısından kritik öneme sahip. Partinin bu illerde aday çıkarmasına kesin gözüyle bakılırken, Adana'da Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin olmak üzere iki isim öne çıkıyor. 

İYİ Parti'nin Antalya'da aday çıkarmaması dolayısıyla Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, CHP'nin gözüne kestirdiği bir diğer belediye. Antalya'da Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak isimleri arasında tercih yapılacağı ve bu üç isme eşit şans tanındığı iddia ediliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi için Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in açıklanması, Bozbey'in bir alternatifi olmadığı konuşuluyor.

İstanbul adayı ne zaman açıklanacak? 

Ortaklıkların öne çıktığı yerel seçimlerde en merak edilen başlıklardan biri de CHP'nin İstanbul adayı. İYİ Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday çıkarmaması, İstanbul'daki rekabeti artırıyor

CHP'nin İstanbul adayını Ocak ayının başında açıklanması beklenirken, İYİ Parti'yle varılan uzlaşmanın ardından daha erken bir tarih söz konusu olabilir. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na bir araya gelmesi, İmamoğlu'nu olası İstanbul adayı olarak öne çıkarırken, bu durumun 18 Aralık'ta gerçekleşecek olan PM toplantısında değerlendirileceği söyleniyor. 

Mersin'de Seçer'in ismi öne çıkıyor 

18 Aralık'taki CHP PM gündeminin ilk maddelerinden biri de Mersin. Aytuğ Atıcı, Fikri Sağlar, İstemihan Talay, Vahap Seçer, Serdal Kuyucuoğlu'nun aday adayı olduğu Mersin Büyükşehir Belediye adaylığında henüz kesinleşen bir isim söz konusu olmamasına rağmen, Vahap Seçer'in bir adım önde olduğu iddiaları gündemde.

Ankara için Mansur Yavaş'ın adaylığı en güçlü ihtimal 

İYİ Parti'yle yapılan anlaşma gereği CHP'de Mansur Yavaş ismi gündemdeki yerini koruyor. Yavaş'ın adaylığının %90 olduğu, ancak buna karşılık 18 Aralık'taki PM'de "Adayımız partili olsun" taleplerinin öne çıkacağı konuşuluyor.

CHP'nin uzun yıllardır kalesi olan İzmir'de ise adayın en son açıklanması bekleniyor. 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz