30 Kasım 2017 Perşembe


CHP'nin 'para hareketleri' araştırılsın önergesini AKP Meclis'te reddetti


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yakın çevresi ve akrabalarının yurt dışındaki bir şirkete para hareketlerinin araştırılması için TBMM'ye önerge verdiklerini açıkladı. CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, CHP'nin TBMM'ye verdiği 'Vergi cennetlerine transfer edilen kazançların araştırılması' önergesinin ile reddedildiğini duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün grup toplantısında Erdoğan'ın yakın akrabaları ve çevresinden bazı kişilerin Man Adası devletinde kurdukları bir şirkete büyük miktarlarda para aktardığını belirtirken, Erdoğan'ın avukatı Kılıçdaroğlu'nun elindeki belgelerin sahte olduğunu iddia etmişti.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan da bugün düzenlediği basın toplantısında, Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı belgelerin sahte olmadığını, ellerinde ıslak imzalı dekontlar bulunduğunu belirterek, "Madem sahte diyorlar, hodri meydan, TBMM'de bir araştırmakomisyonu kuralım bu belgeler araştırılsın, her şey ortaya çıksın" diye konuştu. Tezcan'ın açıklamasının hemen ardından da CHP'li Özel, belgelerin araştırılması amacıyla TBMM'ye önerge verdiklerini bildirdi. Özel, "CHP olarak Erdoğan'ın çocukları, dünürü, eniştesi, kardeşi, eski özel kalem müdürü ve oğlunun yurt dışındaki şirketlerle olan para hareketlerinin ve Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan belgelerin araştırılarak kamuoyunun aydınlatılması için araştırma önergesi verdik" dedi.

İŞTE ÖNERGENİN GEREKÇESİ

Araştırma önergesinin gerekçesinde ise şöyle denildi:

"Bu aşamadan sonra söz konusu belgelerin doğru olup olmadığının, yurt içi ve yurt dışında bu transferlere aracılık eden bankalar ve ilgili şirket kayıtlarında gerekli araştırma ve yazışmaların TBMM nezdinde oluşturulacak Komisyon güvencesinde yapılarak açıklığa kavuşturulması ve halkımızın aydınlatılması bir zorunluluk haline gelmiştir."

ARAŞTIRMA ÖNERGESİ AKP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakınlarının yurt dışına yaptığı para transferleri ile ilgili belgeleri açıklamasının ardından CHP'nin TBMM'ye verdiği "Vergi cennetlerine transfer edilen kazançların araştırılması" önergesi AK Parti'nin oyları ile reddedildi. Araştırma önergesinin reddedildiğini CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel‏, Twitter hesabından duyurdu.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz