16 Haziran 2017 Cuma


CHP'li Tekin'den Berberoğlu'na ziyaret


Tutuklanan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nu ziyaret eden CHP'li Gürsel Tekin,'Tutuklamaya sadece darbeciler sevindi' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, avukatlar  Yiğit Acar ve Zeynel Öztürk ile Maltepe Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde  tutuklu bulunan Enis Berberoğlu'nu ziyaret etti.  Ziyaretin ardından açıklama yapan Tekin, Berberoğlu'nun tutuklanması  kararına sadece darbecilerin sevindiğini ifade ederek, "Türkiye özellikle dış  politikada çok sıcak günler yaşarken, içeride sözde darbe ile mücadele ederken  aynı zamanda muhalefetin, ana muhalefetin milletvekilllerinin tutuklanması  herhalde sadece darbecilerin işine gelir. Bu karar sadece ve sadece darbeciler  sevinmiştir" dedi.
 
Milletvekillerinin tamamının tutuklanmadan yargılanmasını sağlayacak  bir yönteme geçilmesi gerektiğini dile getiren Tekin, Berberoğlu'nun  tutukluluğuna yapılan itirazın sonuç vermesi durumunda CHP ve Genel Başkan Kemal  Kılıçdaroğlu adalet arayışından vazgeçmeyeceğini, CHP'nin mücadelesinin,  Türkiye'de herkes için geçerli, herkesin rahatlıkla sırtını dayayabileceği  evrensel bir hukuk sistemi oturtana kadar süreceğini vurguladı.
 
Tekin, söyle konuştu: "Meclis başkanı aynı zamanda 550 vekilin başkanıdır. Yani siz iktidar  partisinin milletvekili olabilirsiniz ama anayasamız açık ve net, siz seçildikten   sonra 550 milletvekilinin başkanısınız. Bu kadar tutuklu milletvekili varken  sayın başkanın bu konuda bir çaba sarf etmemesi son derece düşündürücüdür. Sayın  Başkan, unutma darbe gecesi o parlamentoda bu milletvekili arkadaşlarımızın  direnciyle bu zafer elde edilmiştir. Farklı siyasi partiler el ele vererek  darbeciler püskürtülürken sizin böyle bir durumda, insanların sürekli hukuksuz  bir vaziyette rehin alınmasına sessiz kalmanızı anlayabilmiş değilim.   Avukat Zeynel Öztürk ise bir üst mahkeme olan 15. Ağır Ceza  Mahkemesinin pazartesi ya da salı günü itiraz başvurusunu değerlendireceğini  belirterek, "Ülkede adalet sadece CHP için değil ya da sadece  onun yanında olan  vatandaşlarımız için değil. Bu ülkede herkes için adalet gerekli, bu karara imza  atan başkan için de bütün hakimler için de gerekli." dedi.
Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz