1 Kasım 2016 Salı


'Cemaat-i İslami'ye yapılan zulüm ciddiye alınmıyor'


Cemaati İslami’nin Pakistan Gençlik Genel Başkanı Suhaib Uddin Milli Gazete’ye değerlendirmelerde bulundu.

RÖPORTAJ: ESER GEDİK
 
ÇEVİRİ: MUHAMMED ÖZDEMİR
 
Güney Asya'da yer alan D-8 üyesi Pakistan bizim için çok önemli bir tarihsel akrabalığa sahip. Son dönemde zor zamanlar geçiren Cemaati İslami'nin  Pakistan Gençlik Genel Başkanı Suhaib Uddin Milli Gazete'ye değerlendirmelerde bulundu. Cemaati İslami liderlerinin idamıyla ilgili konuşan Uddin, Milli Görüş hareketinin kendileri için öneminden  bahsetti.
 
Pakistan'da ve İslam coğrafyasında birçok Müslüman zulüm altında, Cemaat-i İslami'nin liderleri teker teker idam ediliyor, ülkenizdeki gelişmeleri bize özetler misiniz? 
 
Bangladeş'teki durum gün geçtikçe kötüye doğru gidiyor. Cemaat-i İslami lideri idam edildi. Tabi bu idamlar yeni değil çok eskiden beri bu cemaate yönelik zulümler işkenceler vardı. Cemaat-i İslami Pakistan, bu zulümleri engellemek için elinden geleni yapıyor ama yeterince siyasi gücü olmadığı için, yeterli baskıyı hükümete yapamıyor. Aslında Pakistan yönetimi Bangladeş'teki durumu maalesef çok ciddiye almıyor. Bununla beraber Bangladeş yönetimi iki yıldır, düzenli şekilde Cemaat-i İslami liderlerini idam ediyor veya hapse atıyorlar. Cemaat-i İslami çeşitli kanallarda çalışmalar yapıyor ama maalesef gerekli başarı elde edebilmiş değil. Türkiye tabi bu konuda desteklerini eksik etmiyor. Cemaat-i İslami liderlerinden Motiur Rahman Nizami'nin idamından sonra Türk halkı tavrını ortaya koyup bizlerin yanında oldu.

AMERİKA VE HİNDİSTAN ZALİMLİK YAPIYOR

Pakistan sınır hattındaki Amerika'nın varlığı konusunda görüşleriniz nelerdir?
 
Pakistan ve Afganistan güçlü ilişkiler içerisinde ve buna karşın Hindistan hükümeti bu iki ülkenin ilişkilerini etkileyecek çalışmalar içerisinde. Kesin olarak diyebiliriz ki bu bölgede ki ateşi söndürecek adımlar Hindistan ve işgalci Amerika'nın zalim tutumlarından ötürü bir türlü gerçekleşmedi. İnşallah ortak bir tutum çerçevesinde Müslümanların yararına olacak bir sonuç çıkmasının ümit ediyoruz.

ERBAKAN'IN FİKİRLERİNİN BENİMSİYORUZ

Milli Görüş hareketi ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın Pakistan için önemi nedir?
 
Cemaat-i İslami Pakistan hareketinin kardeş olarak gördüğü Milli Görüş ve lideri sayın Necmettin Erbakan bizler tarafından biliniyor. İdeolojisi olsun, fikirleri olsun benimseniyor. Üstat Necmettin Erbakan bizim insanlarımız tarafından gerçekten büyük saygı görüyor.
 
Milli Gazete
Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz