10 Aralık 2015 Perşembe


Can evimizden vuruluyoruz: Aileler yıkılıyor!


Toplumun çekirdeği olan Aile kurumu temelden sarsılıyor. İktidar milletvekillerine göre de Türkiye boşanıyor ve mutsuz...

En büyük dayanağımız ve övünç kaynağımız olan “Aile yapımız”, gün geçtikçe kan kaybediyor. “Toplumun temel taşı” çökerse hepimiz altında kalacağız… AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, boşanmaların nedenlerinin araştırılması hakkında TBMM Başkanlığına sunulan önergeye ilişkin, bu olayların bir önceki seneye göre 2014 yılında yüzde 4,5 arttığını belirtti.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ GÖREVE ÇAĞRILDI

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, iktidarları döneminde, aile kurumunu güçlendirmek amacıyla bir dizi düzenlemeler gerçekleştirdiklerini belirterek sivil toplum örgütlerinden yardım istedi. Turan, şunları kaydetti: “Bu konuda hükümet dışında sivil topluma da büyük görevler düşüyor. Buna rağmen kamuoyunun dikkatini çeken artan boşanmalar hakkında araştırma yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz. Evliliklerin sonlanmasında atılacak adımların doğru tespiti ve zamanında atılması önem arz ediyor. Meclisimizin bu konuyu gündemine alması da çok kıymetli.”

BOŞANMALAR ARTARKEN EVLİLİKLER DE AZALIYOR

Boşanma oranlarının artması önemli bir endişe kaynağı olurken ülkemizde artan genç nüfusa rağmen evlilik oranlarında düşüş yaşanması ikinci bir tehlikeye dikkatleri çekiyor. Türkiye'de evlenen çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 0,1 azalarak 2014 yılında 599 bin 704 olurken boşanan çiftlerin sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 4,5 artarak 130 bin 913'e yükseldi. Boşanmaların 2014 yılında yüzde 39,6'sı evliliğin ilk 5 yılı, yüzde 21,8'i ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti.

YUVALAR YIKAN, AİLELERİN OCAĞINA ATEŞ SALAN “KUMAR” İHALE EDİLİYOR…

“AL BU KUMARI ÇOĞALT” DENİYOR

Milli Piyango İdaresine ait “kumar oyunları”nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek ikinci teklifi veren ERG-Ahlatcı OGG'ye verilen ek süre bugün doluyor. İhaleyi kazanan şirket, Milli Piyango İdaresi tarafından pazara sunulmuş mevcut oyunları oynatmaya ve bu oyunlara ait logoları ve isimleri kullanmaya devam edebileceği gibi, pazara yeni oyunlar da sunabilecek. Yani kumarı çeşitlendirecek..

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, boşanmaların nedenlerinin araştırılması hakkında TBMM Başkanlığına sunulan önergeye ilişkin, bu olayların bir önceki seneye göre 2014 yılında yüzde 4,5 arttığını belirterek, “Tarih önünde milletimizin devamlılığını sağlamak için evlilik müessesesini diri tutmamız, onu ayakta tutacak seçenekleri gündemimize almamız gerekiyor” ifadesini kullandı. Turan, yazılı açıklamasında, AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ve 25 milletvekili tarafından “aile kurumunun güçlendirilmesi için boşanma olaylarının ve sebeplerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi” amacıyla verilen, araştırma önergesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Önergede artan boşanmalara değinildiğini aktaran Turan, ailelerin dağılmasına, çocukların mağdur olmasına yol açan boşanmaların araştırılması ve gereken önlemlerin alınmasının istendiğini vurguladı. Boşanma olaylarının hafife alınamayacağına dikkati çeken Turan, çiftlerin ayrılmasından en büyük zararı çocuklarının gördüğünü bildirildi. Ailenin, toplumu güçlü kılan değerlerin başında geldiğine değinen Turan, şöyle devam etti: “Aile birliği, toplumun birlik ve bütünlüğünün teminatı. İstatistikler üzülerek gösteriyor ki aile birliği tehdit altında. 2014 yılında boşanmalar yüzde 4,5 artmış. Tarih önünde milletimizin devamlılığını sağlamak için evlilik müessesesini diri tutmamız, onu ayakta tutacak seçenekleri gündemimize almamız gerekiyor. Boşanmalar, sosyal ve ekonomik sorunların dışında özellikle çocuklarda zor bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Boşanmalar, çocukların anne ve baba sevgisinden mahrum kalmasına, neticede tamiri olmayan toplumsal yaralara sebep olabiliyor.”

“SİVİL TOPLUMA DA BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Turan, AKP iktidarı döneminde, aile kurumunu güçlendirmek amacıyla bir dizi düzenlemeler gerçekleştirdiklerini anımsattı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulduğunu, yasal düzenlemelerin yanı sıra doğum, konut ve çeyiz yardımlarının hayata geçirildiğini, sosyal devlet ilkesini en üst düzeyde AKP hükümetlerinin yerine getirdiğini belirten Turan, şunları kaydetti: “Bu konuda hükümet dışında sivil topluma da büyük görevler düşüyor. Buna rağmen kamuoyunun dikkatini çeken artan boşanmalar hakkında araştırma yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz. Evliliklerin sonlanmasında atılacak adımların doğru tespiti ve zamanında atılması önem arz ediyor. Aile birliğinin korunmasını önemsiyoruz. Ailenin huzuru ve birliği için gerekli adımları attık, yine atacağız. Meclisimizin bu konuyu gündemine alması da çok kıymetli.”

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz