24 Ocak 2018 Çarşamba


Büyük projelerimizi Türkiye’ye vermek istiyoruz!


Yeni Bir Dünya Sanayiciler Ve İşadamları Derneği (YENİAD)’dan Sudan’a ziyaret. Sudan’da devlet protokolüyle karşılanan YENİAD heyeti ilk gün yoğun gündem ile başlarken, İlk temas Sudan yatırım bakanlığı oldu.

Yatırım Bakanlığı'na yapılan ziyaretin ardından, Sudan Enerji ve Su işleri Bakanlığı'na geçildi. YENİAD İşadamları heyetini Sudan Enerji ve Su İşleri Bakanı Sayın Mühendis Hıdır Muhammet Kasım al Seyyit makamında kabul etti. Beş gün sürecek olan ziyarette Sudan devlet Başkanı Ömer el-Beşir'e de ziyarette bulunulacak.

İKİ ÜLKE İÇİN YAPILICAK YATIRIMLARA HAZIRIZ

Sudan Enerji ve Su İşleri Bakanı Sayın Mühendis Hıdır Muhammet Kasım al Seyyit'in heyeti kabulünde konuşan YENİAD Genel Başkanı Selman Esmerer, ‘Biz sayın bakanımızı görünce çok sevdik, bizi çok sıcak karşıladı.  Türkiyeli işadamları olarak enerji ve su isleri konusunda kendisinden söz ettiren ülkeler arsında olduğumuzu sayın bakanımızın bilmesini isteriz. Sayın bakanımızı Sudan enerjisi ve su işleriyle ilgili yatırımları hakkında bilgi verirse heyetimiz adına çok memnun oluruz dedi. Sudan'la Türkiye arasında yapılacak olan enerji anlaşmalarının önemine vurgu yapan Esmer er, ‘Bu alanda atılacak her adım hayati önem taşımaktadır. Biz İşadamları olarak atılacak her adımın sonuna kadar arkasında duracak ve iki ülkenin de kalkınmasına katkı sağlayacak yatırımları yapacağız” ifadelerini kullandı.

“KARDEŞ SUDAN HALKI VE DEVLETİYLE HER KONUDA İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Heyet adına konuşma yapan YENİAD Sudan heyeti başkanı Harun Macit “Sudan Devlet Başkanı Sayın Ömer el Beşir beyle başlayan ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan Bey'in Sudan seyahatiyle kazanılan iyi ilişkilerimizin bir parçası olarak, Sudan'a yirmi bir sektörü temsilen otuz iş adamı ile ziyaret ediyoruz.  Ziyarete katılan firmaların ülkemizde tanınmış ve uluslararası firmalar olduğu, başta kıymetli madenler, İnşaat sektörü, Enerji, alt yapı, tarım ve ziraat, mobilya, bilişim sektörü gibi çok önemli sektörleri Sudan'a taşıdığını bu konuda kardeş Sudan halkı ve devletiyle her konuda işbirliğine hazır olduklarını” ifade etti.

Büyük projelerimizi Türkiye'ye vermek istiyoruz!

Sudan enerji ve Su İşleri Bakanı Sayın Mühendis Hıdır Muhammet Kasım al Seyyit ise YENİAD heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek sözlerine başladı. Al Seyyit konuşmasına şöyle devam etti: Devlet olarak dünyanın en büyük nehirlerinden biri olan iki Nil'i ülkemizde barındırıyoruz. Beyaz ve Mavi Nil. Bu iki nehir bildiğiniz gibi Sudan'da birleşerek Mısır üzerinden Akdeniz'e dökülüyor. Biz Sudan Devleti olarak bu iki nehrin üzerinde üç büyük baraj yaptık. Bu barajların sayısını dokuza çıkarmak istiyoruz. Tüm çalışmalar tamamlandı. Nil nehri üzerine 6 yeni büyük baraj yapacağız, buradan siz değerli kardeş Türkiye işadamlarına bu barajların yerlerini göstermek ve siz buradan ülkenize dönmeden bu büyük projeleri sizlere vermeyi arzu ederiz. Biz Sudan devleti olarak bu enerji projelerini sizlere vermek arzusundayız.

Ziyaretlerin ardından Sudanlı işadamlarının YENİAD heyeti onuruna verilen akşam yemeğine Türkiye Sudan büyükelçisi sayın Dr. İrfan Veziroğlu beyde katılarak, Yeni Bir Dünya sanayici ve işadamlarının Sudan'da bulunmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Veziroğlu, ‘Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan seyahatinden sonra yapılan ikinci büyük işadamları gezisi olarak sizin burada olmanız hem Türküye hem de kardeş sudan halkı için hayırlara vesile olacağını temenni ediyorum. Ben Türkiye Büyükelçisi olarak cep telefonumu sizlere vermek istiyorum yirmi dört saat hizmetinizde olduğumu bilmenizi İsterim.' ifadelerini kullandı.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz