9 Mayıs 2016 Pazartesi


Boşanmalar neden artıyor?


Yapılan istatistiklere göre son yıllarda boşanmalarda ciddi anlamda artış var. ABD’de 100 evlilikten 50’si boşanma ile sonuçlanıyor. Avrupa’da boşanma oranı %65 artmış durumda. Ülkemizde de durum bundan pek farklı değil. Yapılan istatistiki verilere göre 2005-2011 arasında 6003 kişi boşanmış.

Boşanmaların büyük çoğunluğu ilk yıllarda gerçekleşiyor. Boşanmaların artmasına neden olan nedenlerin ağırlıklı olarak şunlar olduğu ileri sürülüyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eşler arası iletişimin zayıflaması. Dini değerlerin zayıflaması. Kitle iletişim araçlarını olumsuz etkileri. Modern kültürle birlikte yeni yaşam tarzlarının ortaya çıkması.

Bireyselleşme

Kadının özgürleşme adı altında evinden uzaklaşması. Aile içi değerlerin zayıflaması. Kadının iş alanına atılması ile birlikte yeni sorunların ortaya çıkması. Kadının aile içindeki rolünün aşınması ve bu durumun ilişkilere yansıması.

 

Çevresel faktörler 

Beklentilerin artması

Yapılan araştırmalarda görüşlerine başvurulan kişilerin büyük çoğunluğu televizyondaki evlilik programlarının aile yapısına zarar getirdiğini belirtmiştir. Aynı kapsamda yapılan çalışmalarda, insanlar televizyon dizilerinin ve magazin programlarının da bu konuda etken olduğunu ifade etmişlerdir.

EKONOMİK SORUNLAR EVLİLİĞİ ETKİLER Mİ?

Büyük ebeveynlerimiz hatıralarını anlatırken ekonomik güçlükleri eşleri ile birlikte nasıl aştıklarını anlatırlardı. Onlar hayatın bütün yükünü birlikte sırtlamış ve aile kurumunu koruyarak çocukları sağlıklı ortamlarda büyütmüşlerdi. Artık ne kadının ne de erkeğin bir şeyden mahrum kalmaya tahammülleri var. Ekonomik sorunlar günümüzde boşanma nedenleri arasında ön sıralarda yer alıyor.

EŞLER TALEPLERİNİ ERTELEMEYİ BİLMİYORLAR

Çalışan kadınların talepleri artabiliyor. Bu talepleri karşılayamayan eş zor durumda kalıyor.

Eşler birbirlerini yol arkadaşı olarak değil rakip olarak görebiliyorlar.

Kadın kocasını istediği hayatı kendine vermekle sorumlu tutuyor.

Kadın evlilikte maddi anlamda istediğini bulamazsa sorunları birlikte omuzlamak yerine boşanmaya karar veriyor.

Ekonomik sorunlar karşısında eşler el ele vermek yerine tartışmayı ve birbirlerini suçlamayı tercih ediyorlar. O yüzden böyle durumlarda evliliklerin çoğu boşanma ile sonuçlanıyor.

BOŞANMALARDA BÜYÜKLERİN ETKİSİ

Toplumumuzda kayın valide gelin sorunları sadece evlenen çiftlerin değil torunların yaşamlarını da etkileyebiliyor. Kayınvalide oğlunu kaybettiği endişesi ile geline yüklenebiliyor. Böyle durumlarda gelin olaya kendi ailesini de katıp, hakkını aramaya çalışıyor. Öyle ki eşler arasında devam eden sorun ebeveynlerin sorunu haline geliyor. İki kıskaç arasında kalan oğul işin içinden çıkabilmek için boşanmaya karar verebiliyor.

NELER YAPILABİLİR?

Öncelikle yazılı ve görsel medyada sergilenen yıkıcı programlar kaldırılmalı ve yerine kültürel dokumuzla uyumlu olan programlar koyulmalıdır. Medyayı doğru kullanma bilinci çocuklara ailede verilmelidir. Eşler birbirlerini rakip olarak değil yol arkadaşı olarak görebilmelidirler. Sorunun kaynağı ne olursa olsun eşler birbirlerinin destekçisi olmalıdırlar. Aile içi iletişim geliştirilmelidir. Eşler birbirlerinin haklarını korumalıdırlar. Eşler basit sorunları büyüterek evliliği yıpratmamalıdırlar. Eşler ilişkilerine ben odaklı yaklaşmamalı biz odaklı yaklaşmalıdırlar.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz