1 Şubat 2019 Cuma


BM heyeti Kaşıkçı cinayeti ses kayıtlarını dinleyecek


Cemal Kaşıkçı cinayeti için Ankaraya gelen BM Özel Raportörü Agnes Callamard ve heyeti, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ses kayıtlarını dinleyecek.

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard ve heyeti İstanbul'daki temaslarının ardından Ak Parti Genel Merkezi'nde Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay ile görüştü. Callamard-Aktay görüşmesi yaklaşık 1,5 saat sürdü. 

BM HEYETİ KAŞIKÇI CİNAYETİNİN SORUMLUSU OLARAK VELİAHT PRENSİ GÖRÜYOR

"BM heyeti Kaşıkçı cinayetinin baş sorumlusu olarak Veliaht Prensi görüyor" diyen Yasin Aktay, "BM Raportörü Callamard ve heyeti Cemal Kaşıkşı cinayetiyle ilgili ses kayıtlarını dinleyecek." dedi.

Callamard, soruşturma sürecinde elde ettiği bilgileri ve soruşturmaya ilişkin tavsiyelerini, BM İnsan Hakları Konseyi'nin haziran ayındaki oturumunda rapor olarak sunacak.

Callamard, 2 Şubat'a kadar Türkiye'de olacak.

Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, konsolosluğa girmeden önce nişanlısı Hatice Cengiz'e, kendisinden haber alınamaması durumunda Yasin Aktay'a haber verilmesi gerektiğini söylemişti.

 

CESET HALA BULUNAMADI

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilmişti. Ortadoğu'nun en etkin gazetecilerinden, Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi ve sonrasında yaşananlar, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.

Cinayetin üzerinden geçen sürede Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıktı ancak cesedinin nerede olduğu ve yerel işbirlikçilerin kim olduğu konusu hala netlik kazanmadı.

 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz