15 Nisan 2020 Çarşamba


Berberler isyanda! 'Devlet yardım etsin geçinemiyoruz'


Koronavirüs nedeniyle yaklaşık 1 aydır kuaför dükkanını kapalı tutan Kenan Kopmaz, milligazete.com.tr aracılığı ile hükümete seslenerek, 'Dükkanlarımız kapalı, hiçbir destek yok geçinemiyoruz' dedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse 1 aydır kapalı olan berberler devlet desteği alamıyor. Salgından dolayı dükkanlarını açamayan binlerce berber ve kuaför ekonomik krizin eşiğinde. Hükümetin berber ve kuaförleri zorunlu olarak 22 marttan itibaren kapalı tutması binlerce aileyi geçinemez duruma getirdi.

HÜKÜMET KÜÇÜK ESNAFI UNUTTU

AKP Hükümetinin halihazırda büyük şirketlere kredi paketleri, kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin maaşı gibi olanaklar sunarken, küçük esnafla ilgili hiçbir tedbir paketi bulunmuyor. Berberler, küçük atölyeler, büfeler,çay ocakları gibi birçok esnaf eğer yardım edilmezse kepenklerini bir daha açamayabilir.

1 AYDIR DÜKKANLAR KAPALI

İstanbul'da erkek kuaförlüğü yapan Kenan Kopmaz da dükkanlarını kapatmak zorunda kalan kuaför salonu sahiplerinden yalnızca birisi. Kopmaz, yaklaşık 1 aydır dükkanlarının kapalı olduğunu söylerken, kira ve faturalar belini büktüğünü devletin bir an önce el atması gerektiğini dile getirdi. İstanbul Berberler Odası ise üyelerine online toplantılarla moral vermeye çalışırken, bir yandan da bürokratik yollardan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaşmaya çalışıyor.

"ASGARİ ÜCRET BİLE OLSA YARDIM BEKLİYORUZ"

Dükkanlarımız kapalı, geçinemiyoruz diyen Altın Makas kuaför salonu sahibi Kenan Kopmaz, "Virüs salgını sebebiyle milletimizin sağlığını tehlikeye atamamak için dükkanlarımız kapatıldı ve saygıyla bu karara uyduk. Fakat bu karar, geçimini günlük kazanan kuaför esnafları için mağduriyete sebep oldu. Bizlere yönelik dişe dokunur bir yardım göremediğiniz için çok zor durumdayız. Hiçbir şeklide çalışma imkanımız yok, başka herhangi bir yerden maddi gelirimiz de yok, kira, fatura, gıda gibi masraflarımız da maalesef devam ediyor. Fakat bu ihtiyaçları karşılayacak ne paramız ne de birikimimiz var, devletimizin berber ve kuaför esnafına acilen en azından asgari ücret tutarında bir yardımda bulunmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, hükümetten bir adım bekleyen yaklaşık 108 bin berber esnafı ise bu zor süreçte geçim mücadelesi vermeyi sürdürüyor.

 

Eser Gedik / Milli Gazete

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz