6 Mart 2017 Pazartesi


Bakan Nihat Zeybekci Köln’de konuştu


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Almanya'da daha önce iki kez iptal edilen referandum etkinliğine Köln'de katıldı. Bakan, iptallere ilişkin 'Ziyaretimiz hafif stres yarattı' diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin perşembe gününden bu yana Almanya'da iki kez iptal edilen referandum etkinliği, pazar akşamı Köln kent merkezinde bir otelin toplantı salonunda yapıldı. Bakan, bir saatten uzun süren konuşmasında 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumunda konuklardan “Evet” oyu kullanmalarını talep etti.
 
AKP Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD ) tarafından organize edilen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” adlı etkinliği, salon kapasitesinin el verdiği biçimde yaklaşık 350 konuk takip etti. Salona girişte yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.
 

BAKAN'DAN ALMAN HALKINA TEŞEKKÜR

 
Bakan günlerdir Almanya ve Türkiye arasında diplomatik gerilime neden olan referandum etkinliklerinin iptallerine ilişkin kısa açıklamasında ılımlı bir retorik kullanmayı tercih etti. Zeybekci “Bizim ziyaretimiz hafif stres yarattı” diye konuştu.
 
Bakan, Türk politikacılarının Almanya'da referandum etkinliği düzenlenmesine ilişkin “Hakkımız olan bir faaliyet ve yaklaşık bir milyon seçmenle buluşmak gibi bir hakkımızı kullanıyoruz” diye konuştu. Bakan Zeybekci “Bu hakkı kullanmada gösterdikleri gayretten dolayı Alman halkına teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.
 
“Eminim bu salondan daha fazlasını dolduracak, stadyumlara sığmayacak kadar Almanya'da Türk vatandaşımız var” diyen Bakan'ın Almanya'yı “dost ülke” olarak nitelemesi salonda gülüşmelere yol açtı.
 

OTEL ÖNÜNDE PROTESTO

 
Bakan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanması ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın referandum etkinliklerinin iptalini “geçmişteki Nazi rejimi uygulamasına” benzetmesi gibi Alman kamuoyunda büyük tepki çeken konulara ise değinmedi.
 
Bakan'ın, yağmurlu hava ve akşam saatlerinde başlayan referandum etkinliği dışarıda ufak bir grup tarafından protesto edildi. Protestocular Deniz Yücel'in serbest bırakılmasını ve Almanya'da başkanlık sisteminin propagandasının yapılmamasını talep etti. Göstericiler “Faşizme Hayır”, “Gazetecilere Özgürlük”, “Diktatörlük Reklamına Hayır”, “#FreeDeniz“ gibi dövizler taşıdı.
 

KÖLN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

 
Bakan'ın iki kez iptal edildikten sonra Köln'de bir otelin toplantı salonunda yapılan referandum etkinliğine ise özel bir mülkte gerçekleştiği için belediye bir müdahalede bulunamadı. Köln Büyükşehir Belediye Başkanı (bağımsız) Henriette Reker, pazar günü yaptığı açıklamada özel bir mülk içerisinde yapıldığı için belediyenin etkinliğin yapılıp yapılmamasına karar verme yetkisi bulunmadığını kaydetti.
 
Organizatörlerden edinilen bilgiye göre Köln'deki etkinliğin yapılıp yapılmayacağı son saatlere kadar da yüzde yüz kesinleşmemişti. Aynı toplantı salonunda bundan birkaç hafta önce de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir referandum etkinliğine katılmıştı.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın perşembe akşamı Gaggenau kentinde katılacağı referandum etkinliğine belediye tarafından izin verilmemesinin ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin ilk olarak Köln'ün Porz semtinde katılması planlanan referandum etkinliği de iptal edilmişti. Bunun üzerine Nihat Zeybekci'nin konuk olacağı etkinliğin Köln yakınlarındaki Frechen'da bir düğün salonuna taşındığı duyurulmuştu. Ancak bu organizasyon da mal sahibi ve işletmeci arasındaki kira sözleşmesinin siyasi bir etkinliğe izin vermediği gerekçesi ile iptal edilmişti.
Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz