21 Mayıs 2020 Perşembe


Avrupa'nın en büyük İslami eseri: Büyük Eyüp Sultan Külliyesi


İnşaatı tamamlandığında Avrupa Kıtası’nın en büyük camisi olacak olan Eyyub Sultan Yeni Camii, Fransa’nın Strazburg şehrinde yükseliyor.

2018 yılında yapımına başlanan külliyenin %60'ı tamamlanmış durumda. Avrupa Parlementosuna çok yakın mesafede olan külliye, yılda 20 milyon turist tarafından ziyaret edilen Strazburg Notre Dame Katedrali'nin hemen karşı cephesinden görülmekte.

2022 yılında ibadete açılması hedeflenen Büyük Eyyub Sultan Külliyesi'nin  yapımı tamamlandığında Strazburg turizm rehberlerinde yerini alacak ve kentin önemli ziyaret noktalarından biri haline gelecek. Gelen ziyaretçilere inancımızı ve kültürümüz tanıtılacak. 44 metrelik 2 minaresi, 1 büyük ve 27 küçük kubbesiyle Avrupa'nın Osmanlı mimarisi tarzında tasarlanmış en büyük külliyesi olacak.

Çok İşlevli Bir Külliye 15 dönüm araziye yapılan caminin 6900 m² kapalı alanında, konferans salonu, kütüphane, eğitim merkezi, öğretmenler odası, yemekhane, çift katlı aile lokantası, ticari butikler ve bunlara ek olarak camiye renk katan bir kültür bahçesi ve 600 araç kapasiteli otoparkı ile birçok hizmete ev sahipliği yapacak şekilde tasarlanan bu ibadethanede 4500 kişi rahatlıkla ibadet edebilecek.

“Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır. (Tevbe 18)” Tüm resmi izinleri alınan 32 milyon € maliyetli bu büyük projenin, bugüne dek yapılan işlerinin tamamı gönüllü bağışçıların destekleriyle gerçekleştiği ve yine bu büyük külliyenin tamamlanabilmesi için Müslümanların destekleri beklenilmekte. Projenin sorumlusu olan kardeşlerimizin bizlere çağrısı ise şu şekilde:

“Avrupa'nın merkezinde, gerek minareleri gerek kubbeleriyle özgün Osmanlı mimarisinde muhteşem bir eser bina etmekteyiz. Ancak yükümüz ağır ve şu anda sarp bir yokuştayız. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın RAMAZAN AYININ SON 3 GECESİNDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ RAMAZAN DAYANIŞMA KAMPANYASINA TÜM VATANDAŞLARIMIZIN DESTEKLERİNİ BEKLİYORUZ.''

Avrupa'da Yükselen Osmanlı Eseri Yardımlarınızı Bekliyor

20 Mayıs Çarşamba 21 Mayıs Perşembe 22 Mayıs Cuma Tarihlerinde dünya çapında ünlü konuklarla gerçekleştirilecek olan CANLI YAYIN programlarını @gmeyyubsultan sayfalarından takip edebilirsiniz.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz