16 Ağustos 2017 Çarşamba

Atalet Ve Kalkışma


İbrahim Veli

16 yıl, dile kolay 184 ay, 5845 gün!

Bir fikre sahip çıkmak varken, şartlara teslim olmanın sonucu, yine aynı fikri savunmak zorunda kalmanın kronolojisi… Yapılanlara bakıldığında; gurur tablosu çıkarmak isteyene de, bir ülkenin nasıl yalnızlaşacağını görmek isteyene de çok malzeme var burada! Kimilerine göre “ak sevda”, kimilerine göre “nereden sevdim o zalimi”! Bu mayınlı arazide yine onların tespitleriyle ilerlemekte fayda var. Kendilerinin ifadesiyle “bir yerde gevşeme varsa mutlaka onun öznesinde, yükleminde, nesnesinde sorun aramak lazım”!

Öznesine iniyoruz ve görüyoruz ki; bu dönem hep sorunlarla geldi! 28 Şubat, Ergenekon, Cumhurbaşkanlığı-yeni anayasa, paralel yapılanma: Hangisini ele alsanız, hükmedenlerin hükümet olmadığını gösteren birer belge mahiyetinde. Fotoğrafın bütünü diyor ki; sistemi değiştiremeyenlerin, kadro değişikliğine gitmesi, sadece insani ve imkani kayıpları artırdı. Adaleti atalete, kalkınmayı kalkışmaya çevirdi.

Yüklemine iniyoruz ve görüyoruz ki; tehlikenin boyutları derinleşti. Asıl problem; daha önce devletin bir bölümüyle milletin bir bölümü kutuplaşırken şimdi milletin bir bölümü ile milletin diğer bölümü kutuplaşıyor. Artık isteseniz de “hiçbir şey eskisi gibi” olamaz. Çünkü sorunlar kadar duyarlılıklar da değişti.

Nesnesine iniyoruz ve “metal yorgunluk” ile karşılaşıyoruz. Öznesinde, yükleminde, nesnesinde sorun aramaktan dem vuranların gerçeklerle yüzleşmek yerine; “yaşadığımız sorunlar kanunla düzeltilecek şeyler değil, eğitime dayanıyor, insan yetiştirmek önemlidir” uyanıklığına şahit oluyoruz. Size bu 16 yılı eğitimle, kültürle aradığımız insanı yetiştirin diye vermediler mi?

Öznesiyle, yüklemiyle, nesnesiyle bizi anlatan, bizi kucaklayan yeni bir cümle kurmak zorundayız. Öznesiyle sorunların üstesinden gelecek, yüklemiyle hedef ve stratejileri ile yön verecek, nesnesiyle sorumluluklarını kuşanacak bir cümle… Önce kendi nefsindekini değiştirmesi ve yeni buluşma alanlarını belirlemesi için, sonra cümleyi duyan herkesin akıl tutulmasından kurtulmasına vesile olması için…

Özlediğimiz adalet adına, beklediğimiz kalkınma aşkına!

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz