15 Aralık 2018 Cumartesi

Allah’tan korkun, faizi bırakın!


Prof. Dr. Cevat Akşit

“Bir adamın bile bir dirhem faiz yemesi 36 zina suçundan daha şiddetlidir” buyuruyor Resulü Mücteba Efendimiz. Kur'an-ı Kerim'de de, “Ey müminler. Allah'tan korkun faizi bırakın. Eğer bırakmazsanız Allah ve Peygamberiyle savaş ediyorsunuz demektir' buyruluyor. Allah'ın ayetidir. Bundan dolayı faiz yenmesinin 36 zina suçundan daha şiddetli olduğunu buyurmuştur Peygamberimiz. Faiz yiyen adam büyük bir harbe tutuşuyor demektir. Karşısında da Allah ve Resulü var. Biz tebliğciyiz, görevimiz size İslam'ı eksiksiz anlatmak. Bunun ötesinde bir rolümüz yok, uygulayıp uygulamamak size kalmış. Kur'an'da gene buyruluyor ki: “Allah ticareti, alışverişi helal kıldı. Faizi haram kıldı.” Açık ve net bir ayet. Gayet net, hiç eğip bükmeyeceksin. Zina eden de Allah'ın yasağını çiğnemiş oluyor. Ama hayâ örtüsünü yırtıyor. Ama faiz daha kötü. Allah ve Resulüne savaş açıyorsun. Hâlbuki, “Çok kötü bir iştir o. Zinaya yaklaşmayın” diyor Kur'an'da. Bakın zinaya yapmayın demiyor ayette, “Yaklaşmayın” diyor. Zina edeceğine bakmak zinanın postasıdır. Kadına elinle dokunmak, öpmek, okşamak. Bunlara bile yaklaşmayın diyor Allah Kur'an-ı Kerim'de. İşte bu şekilde uyardığı zinadan daha şiddetli olan faizi birde siz düşünün. 36 kez zina etmiş gibidir faiz almak, bakın anlayın.

“RESULULLAH'IN SOHBET HALKASINDA RAHAT EDECEKLER”

Mahşerde herkes dirilecek. Allah dirilme emri verdiğinde güzel Müslümanlar ‘La İlahe İllallah' diyerek dirilecek. Ondan sonra da mahşer yeri neresinde olursa olsun,  müminler ‘La İlahe İllallah' diyerek oraya gidecekler. Orada Peygamber Efendimiz ve Allah'ın emirlerini çiğnememiş güzel Müslümanlar Resulullahın sohbet halkasında rahat edecekler. Ama sıkıntıya uğrayacak olanlar, faiz yiyenler, zina yapanlar haramlara bulaşanlar için zor olacak. Güneş yaklaşacak ve onlar çok fazla terlemeye başlayacaklar. Hz. Adem'den kıyamete kadar bütün insanlar orada olacak, işte o kadar kalabalık bir yer. Kulağa kadar ter yükselecek. İnsanların ağızları ve burunları terin içinde kalacak, nefes alamayınca kafalarını kaldıracaklar. Bu seferde boyunlar ağrıyacak ve kafalar tekrar inecek. Hani atlar ağaca bağlandığında kafalarını bir indirir bir kaldırır ya onun gibi olacak diyor Peygamber Efendimiz. Bazen de zifiri karanlık olacak kimse birbirini göremeyecek. Böyle sıkıntılı anlar olacak.

“ÖNLERİNDE SAĞLARINDA NURLARLA HAVUZ-U KEVSER'E İLERLEYECEKLER”

Bir kısım insanlar, güzel müminler, Peygamberimizin hayatını kendine rehber edinenler, sünnetten ayrılmayanlar önlerinde sağlarında nurlarla Havuz-u Kevser'e ilerleyecekler. Kur'an-ı Kerim'de söyleniyor bu. Mahşer alanında bulunanlar bu müminleri görecek ve ‘Nereye gidiyor bunlar?' diye soracak. Bazıları, ‘Ben de müminim' diyecek. Onları takip edecek. Tam böyle dudakları parçalanmış, susuz kalmış bir haldeyken görevli bir melek onun ensesinde tutup onu çekecek. Peygamberimiz onu görecek, “Bırakın onu o benim ümmetimden” diyecek. Çevresindekiler nereden bildiğini soracaklar Efendimize. Resulullah, “Abdest azalarından” diyecek. Eller, yüzler, ayaklar, bilekler ve başın üstü, yani abdest azaları nurlu olacak. Melek diyecek ki: “Ya Resulûllah, bu senin sünnetini hiçe saydı. Senin sünnetini hiçe saydı.” O zaman Peygamberimiz de ‘Defolsun buradan' diyecek. Bu hadiste geçiyor, ben demiyorum. İşte öyle adam su içemeden bağıra bağıra götürülecek. Allah bizi o duruma düşürmesin. Şimdiki hocalardan bazıları, ‘Sünnet önemli değil' diyorlar. Etme gözüm.

“3 DAKİKA SÜRÜYOR TESPİH ÇEKMEK”

3 dakika sürüyor tespih çekmek. Namazdan sonra bizim çektiğimiz tespihteki gibi ‘Sübhan Allah' diyerek tespih çekerseniz cennete ağaç dikersiniz. Bakın bu hadis. Her namazın arkasından Ayetel Kürsi okursanız, “O mümini cennete girmekten ölüm alıkoyar” diyor. Böyle hadisler, böyle müjdeler var. 99'luk teşbihte, 33 Sübhan Allah, 33 Elhamdülillah, 33 Allahû Ekber der sonunda ‘La İlahe İllallah vahdehu lâ şerîke leh' derseniz dilinizin köpüğü kadar gün günahınız olsa Allah siler diyor. Atalarımız da bunu gelenek haline getirmişler, doğudan batıya kadar bizim ülkemizde bunlar yapılıyor.

“CENAZE ORTADAYKEN NUTUK ÇEKİLİR, VAAZ EDİLİR DİYE BİR HADİS YOK”

Bizim hocalara ne oluyor bilmiyorum. Benim kanaatime göre, söylüyorum. Peygamber Efendimiz cenazede acele etmemizi söylemiş. Ama adam gece öldü şimdiye kadar beklettiler. 3 dakikalık teşbihi neden cemaate yaptırmıyorsun? Acayip şeyler. 3 dakikalık teşbihi yaptırmadı müezzin, 10 dakika nutuk çekti. Hadiste yok böyle bir şey. Cenaze ortadayken nutuk çekilir, vaaz edilir diye bir hadis yok. Kitaplar da yazmıyor. İşte bunun gibi bazı şeyler var. Resulullahın sakal ve bıyığını kazıttığına dair tek bir bilgi yok. Ondan dolayı bazı âlimler, ‘Sakal bırakmak farz' diyor. Çünkü Peygamber Efendimizin hiç bırakmadığı bir âdeti farz olur diyor. Bundan dolayı Peygamber Efendimiz camide sürekli cemaatle teravih namazlarını kılmamış. Sürekli kılarsa farz olur, “Benim ümmettim takat getiremez 20 rekât zor olur” demiş Peygamber Efendimiz. Ondan dolaylıda sakal bıyık farz denilmiş. Bazı yerlerde de sünnet diyorlar. Bakıyorsun imamın sakalı yok, bıyığı yok. Ah hocam Allah seni Peygamber Efendimizin makamına layık görmüş. Niye böyle güzel bir makamda Peygamberimizin sünnetine uymuyorsun? Neden 3 dakikalık teşbihi çok görüyorsun da kaldırıyorsun hocam? Şunu söylemek istiyorum, bana da ona da hesap soracaklar.

“GENÇLER GÂVUR FUTBOLCUYU TAKLİT EDİYOR”

Müslüman, Müslüman'ca giyinecek. Müslüman kişiliğine uygun olacak. Dünyanın neresine giderse sana Müslüman diyebilecekler. ‘Herkes seni örnek alacak, sen kimseyi taklit etmeyeceksin' diyor Allah Kuran'da. Ama bizim gençler gidip saçında sakalında gâvur futbolcuyu taklit ediyor. Bu olmaz, bunun hesabını vereceğiz. Başta biz hocalara soracaklar, sonra size soracaklar. ‘Ne oldu neden öğrenmedin' diye soracaklar sen de, ‘O hoca bana öğretmedi' diyeceksin. Sonrada, ‘Neden kendin öğrenmedin, kendin okumadın' diye gene hesap soracaklar. Hocalar söylemiyor diye siz araştırmayacaksınız diye bir şey yok. Bizde söylemek zorundayız. Ayette, hadiste, sünnette olmayan hiçbir şeyi size söyleyemeyiz. Peygamber Efendimiz, “Benim bir sünnetim unutulmuşken, ümmetim karışmışken, benim bir tek sünnetimi ihya eden cennette benle birliktedir” buyuruyor. Bizde bunu size söylüyoruz. Müslüman'ca giyineceğiz, Müslüman'ca tıraş olacağız, Müslüman'ca konuşacağız.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz