20 Mayıs 2019 Pazartesi


AKP'li Azmi Ekinci: Beka söylemi kaybettirdi, seçmen bize ayar verdi


31 Mart yerel seçimleri ve İstanbul sonuçlarını değerlendiren AKP'li Azmi Ekinci çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Ekinci, beka söyleminin kaybettirdiğini seçmenin ayar verdiğini söyledi.

31 Mart yerel seçimlerini ve İstanbul'da alınan sonucu değerlendiren Ak Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci, çarpıcı yorumlarda bulundu. İktidara yakın Star gazetesine konuşan Ekinci, 'Beka ve Kürdistan'a gidin' söyleminin seçmeni küstürdüğünü ve seçimi kaybettirdiğini söyledi. Ak Parti seçmeninin partiye 'hasar vermeden ayar' verdiğini belirten Ekinci, 23 Haziran'da herşeyin yoluna gireceğini düşünüyor. 

Aynı zamanda AKP Esenyurt Belediye Başkan Adayı olan Azmi Ekinci'nin açıklamalarından ilgili bölümler şöyle: 

23 Haziran'da İstanbul yeniden seçime gidiyor. 31 Mart'a dair değerlendirmeniz ne?

* 24 Haziran genel seçimlerinde bize kırgın olan vatandaşlar bizi, yerel yönetimler üzerinden eleştirerek “bu sefer farklı olacak” cümlesini kullanarak bize ayar vereceğini ima ederek mesaj veriyordu. Tepkisi ve kızgınlığı yerel yönetimler üzerinden geliyordu ve asıl tepkisini 31 Mart'ta da vereceğini tahmin ediyordum ama yine de alternatiflerimizle, muhalefetle karşılaştırdığında yine tercihini bizden tarafa kullanacağını düşünüyordum. Ancak bu sefer çok farklı bir refleksle hareket ettiğine şahit olduk.

SEÇMEN ARTIK HESAP SORUYOR

* (...) Şimdiye kadar yapılan 15 seçimin tümünde vardım. Daha önce kendi seçmenimize gittiğimizde adres vererek şöyle derlerdi: “Bize gelmeyin, filan kişiye/kişilere gidin”. Şimdi seçmenimiz oturuyor bizimle saatlerce tartışıyor. Her şeyi sorguluyor. Bu bizim seçmenler konusunda geldiğimiz nokta ve üzerinde çok iyi bir şekilde durmamız gereken bir gerçek.

SEÇMENİMİZİ İKNA ETMEKLE UĞRAŞTIM

Şahsım adına Esenyurt'ta kendi seçmenimizi ikna etmekle uğraştım ben, muhalefetle uğraşmadım. Muhalefetin zaten uğraşılacak bir tarafı da yoktu; projesi yoktu, çalışması yoktu. Ama tabanımız açısından böyle bir durum vardı. 24 Haziranda da yerel konularla ilgili işaretler veriyordu. Mesela ekonomi en başta gelen şeydir. Bazı konularda bizi ciddi ciddi sorguluyor, kızıyor ve Cumhurbaşkanımızın bundan haberi yok, haberi olsa bunlara müsaade etmez diyor.

BEN SANA OY VERİYORUM SEN BİR KESİMİ ZENGİNLEŞTİRİYORSUN GİBİ CİDDİ ELEŞTİRİLER VAR

Adam kayırma, rantçılık gibi negatif şeylerin yanında vatandaşın ayağına gitmeme, halktan kopukluk, marjinalleşme gibi hususlar. Sayın Cumhurbaşkanımız mesela bodrum kattaki bir eve misafir oluyor, diz çöküyor, çorbasını içiyor hemhal oluyor ama beyefendilerin ayağına kadar gittiğimiz halde zahmet edip bize kapılarını bile açmıyorlar diyorlar. Ayrıca belediye başkanı, yardımcıları ve yöneticilerinin israf ve şatafatları eleştiriliyor. Bunların etrafında dolaşan ihalecisi, müteahhidi gibi kesimlerden oluşan gruplarda ciddi bir ekonomik statü farklılığı oluşan tepki. Haliyle vatandaş da ‘Ben sana oy veriyorum, sen beni unutuyor bir kesimi zenginleştiriyor, kendine hayat kuruyorsun' gibi konularda son derece ciddi eleştiriler var. Bizim hakikaten bundan sonraki süreçte yeni bir sayfa açıp yeni yüzlerle yeni söylemlerle alana inmemiz gerek.

VATANDAŞ 'SİZ YÖNETEMİYORSUNUZ' NOKTASINA GELMİŞ

* (...) Mesela vatandaş ‘tanzimleri niye açmak zorunda kaldınız?' diyor. Biz de “bir takım art niyetliler domates, patates, soğan üzerinden bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. Onun için bunları açtık/açmak zorunda kaldık” dediğimizde “Neden, sizin zabıtanız yok mu, emniyetiniz yok mu, maliyeniz yok mu, niye denetlemiyorsunuz?' diyor. “Yapıyorlar da yetişemiyorlar” dendiğinde, O zaman “siz yönetemiyorsunuz” diyor. Artık sorular bu noktaya gelmiş.

Ak Partinin bana göre iki hatası veya eksiği var. Teşkilatçı gözüyle söylüyorum. İlki şu: 14 seçim yaptık, 15. seçimi yapıyoruz, artık bu işi öğrendik, bizim için çocuk oyuncağı, gözü kapalı yaparız şeklindeki özgüven.

İSTANBUL'UN KAYBI TABANA BÜYÜK UYARI OLDU

AK Parti'nin 25 seneden sonra İstanbul'da iktidardan düşüyor gibi görünmesi bile AK Parti tabanı için çok büyük uyarı oldu. Bunu görüyorum. Cezalandırmak isteyenler dahil İnsanlar, bu sonucu istemiyorlardı aslında.

BEKA SÖYLEMİ OLMASAYDI KÜRTLER BİNALİ BEY'E OY VERİRDİ

AK Parti 23 Haziran İstanbul seçimi için Kürtlere özel bir söylem mi geliştirecek? Binali Yıldırım 31 Mart'tan önce de “Kürtlerin oylarına talibim” demişti. Şimdi ne söyleyecek?

Sayın Binali Beyin tarzı ve yöntemi buna çok yatkın. Aynı sosyolojiden ve Türkiye ortalaması temsil eden bir profil. Kürdü de rahatsız etmiyor Karadenizliyi de. Beka söylemi bu kadar keskin olmasaydı, Kürdistan'a gidin sözü olmasaydı Kürtler Binali Bey'e oy vereceklerdi, Esenyurt'ta da benim şahsım üzerinden AK Parti 'ye oy vereceklerdi. Fakat o sertlik engelledi bunu. Bundan sonraki süreçte çok fazla bir şey yapmaya gerek yok aslında. AK Partinin fabrika ayarı politikaları kendine çeker onları zaten.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz