27 Temmuz 2018 Cuma


AKP'de değişim zamanı: Üst yönetim sil baştan!


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 18 Ağustos'taki kongresinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Erdoğan'ın, partinin en üst karar organı olan 50 kişilik MKYK'yı komple değiştirmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, değişimin ilk mesajını hafta başı toplanan MYK'da verdiği belirtiliyor. AKP'nin 18 Ağustos tarihinde yapacağı büyük kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 50 kişiden oluşan MKYK'da büyük değişiklikler yapacağı iddiaları gündeme geldi.

Başkent kulislerinde konuşulan iddiaya göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, geçtiğimiz gün yapılan MYK'da sürpriz bir çıkış yaparak, 50 kişilik MKYK için kurmaylarından isim istedi.

AKP kurmayları, Erdoğan'ın bu isteğini "Parti yönetiminde büyük değişiklikler yapılacağı ve bunu da tek başına yapmak istemediği, sorumluluğu parti yönetimine de dağıtacağı" şeklinde yorumladı.

18 Ağustos'taki kongrede AKP'nin tüzüğü de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne uyumlu hale getirilecek ve tüzükte yer alan 'Başbakan' ve 'Bakanlar Kurulu' ifadeleri de yeni sisteme uygun olarak ayıklanacak.

 

BAKANLAR GRUP TOPLANTILARINA KATILACAK

Ayrıca AKP MYK'sında Meclis grup toplantılarına Ankara'da bulunan tüm bakanların katılması konusunda görüş birliğine varıldı. MYK'da bakanların komisyon toplantılarına katılımının ise ancak komisyonun davet yazısı üzerine olabileceği, Genel Kurul çalışmalarına ise katılamayacakları görüşü benimsendi.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz