2 Mayıs 2017 Salı


AK Parti ve MHP koalisyonunda Bahçeli'nin kırmızı çizgisi belli oldu


MHP lideri Devlet Bahçeli'nin AK Parti'ye olası bir koalisyon için 'FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin mücadelede hükümetin tavır alması' şartını koyduğu ortaya çıktı.

Başkanlık sistemi içeren anayasanın kabul edilmesinde AK Parti ile ittifak yapan MHP, şimdi birlikteliğin meyvelerini toplama peşni de.
 
MHP'nin AK Parti ile olası bir koalisyona yaklaşması için bazı kriterleri bulunuyor. Referandumun “2019'daki seçimler için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlığının kritik olduğu” sonucunu doğurduğu vurgulanırken, AK Parti'nin MHP'nin kapısını koalisyon için “pazarlık algısı oluşturacak” şekilde değil “Türkiye'nin içinde bulunduğu kritik eşikte MHP ile siyasi bir birlikteliğe ihtiyaç duyulduğu” şeklinde yapılması gerektiği belirtiliyor.
 
Başbakan Binali Yıldırım'ın geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmek istemesi, siyasi kulisleri de hareketlendirmiş ve “AK Parti ile MHP arasında koalisyon mu kuruluyor” sorularını da beraberinde getirmişti. Görüşmede her ne kadar Başbakan ve Bahçeli arasında “koalisyonun gündeme gelmediği” ifade edilse de siyasi kulislerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün AK Parti'ye üye olmasının ardından AK Parti kanadından MHP'ye bu yönde bir teklifin gideceği konuşuluyor.
 
Ancak AK Parti ile MHP arasında kurulacak olası bir koalisyon için MHP'nin olmazsa olmazları var. Bunlardan ilkini “FETÖ'nün siyasi ayağına ilişkin mücadelede hükümetin tavır alması” oluşturuyor. Türkiye'nin özellikle 15 Temmuz sonrası “bir Milli Mutabakat Hükümeti” kurulmasına ihtiyaç olduğu ancak MHP'nin “elini taşın altına koyabilmesi için AK Parti'nin bu şartı yerine getirmesi gerektiği” vurgulanıyor. MHP, olası bir koalisyon için “partinin tüzel kişiliğini” de ön planda tutuyor ve “3, 5 bakanlık için yapılmaz” görüşünü dile getiriyor. MHP'nin birkaç bakanlık için kabineye girmesinin “kamuoyunda pazarlık şeklinde algılanacağı” değerlendiriliyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün AK Parti'ye üye olacak. Bu durumda MHP'nin AK Parti ile koalisyon yapabilmesi için partide, “teklifin Başbakan'dan değil bizzat Cumhurbaşkanı tarafından yapılması gerektiği” konuşuluyor. Partide, “MHP olmasaydı, referandumdan evet çıkmazdı” değerlendirmeleri yapılırken, 2019'da yapılacak seçimlerin de “kritik” olduğu dile getiriliyor. Erdoğan'ın da bu durumu gördüğü ve bu noktada “2019 için MHP'nin desteğine ihtiyaç duyduğu” belirtiliyor.
 
Cumhuriyet
Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz