19 Kasım 2018 Pazartesi


AİHM Demirtaş'la ilgili kararı yarın açıklayacak


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili kararını yarın açıklayacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğunun hukuki olup olmadığına ilişkin kararını yarın açıklayacak. AİHM tarafından yapılacak değerlendirmede açıklanacak olan kararın gerekçesi de merak ediliyor.

AİHM, kararın gerekçesini Selahattin Demirtaş'ın siyasi kimliğine dayandırması durumunda Türkiye için bir ilk gerçekleşmiş olacak. Böyle bir olasılığın gerçekleşmesi, Türkiye'nin muhalif kimliği nedeniyle bir siyasiyi tutuklayarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiği sonucunu doğuracak.

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, olası bir ihlal kararını Demirtaş ve avukatlarının iddia ettiği üzere dokunulmazlıklarla ilişkilendirdiği takdirde Türkiye'de siyaseti de doğrudan etkilyecek yeni bir tartışma başlayabilir. Buna ek olarak; AİHM'nin vereceği karar, Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereği Demirtaş'ın tahliyesini doğurabilir.  

Bu gelişmeler yaşanırken, HDP'nin Edirne Cezaevi'nde iki yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı Diyarbakır Büyükşehir Belediye adaylığı için düşündüğü iddiaları da siyaset kulislerinde konuşulmaya başladı.

Parti kulislerine göre, Demirtaş hakkında verilmiş bir hapis cezası var, ancak bu ceza kesinleşmediği için adaylığına engel bir durum yok. Nitekim Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de bu nedenden dolayı aday olarak seçimlere katılabilmişti.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz