8 Temmuz 2019 Pazartesi


'Abdullah Gül kabul etmeyince Ahmet Davutoğlu da çekildi'


Yeni parti tartışmaları sürerken Davutoğlu’nun ekibinden dikkat çeken açıklama geldi. Eski AKP'li vekil, 'Gül, Babacan’a yardımcı olmayı kabul etmeyince Davutoğlu’nun kendisi geri çekildi” dedi

23 Haziran İstanbul seçimleri sonrası ayyuka çıkan yeni parti iddiaları ile ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. AKP'den ayrılarak yeni bir parti kurarak siyaset yapmaya hazırlanan 11‘inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün liderliğinde eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ayrı ayrı parti kuracağı kulislerde konuşuluyor. Gül ile Babacan'ın Ahmet Davutoğlu'nu istemediğine ilişkin kulis iddialarına Davutoğlu'nun ekibinden cevap geldi.

Ali Babacan ve Abdullah Gül'ün Ahmet Davutoğlu'nu kendi yanlarında istemediği iddialarının "eksik bilgi niteliğinde" olduğunu ifade eden ve bir dönem AKP'nin önde gelen isimleri arasında yer alan eski milletvekili, Birgün'den Hüseyin Şimşek'e yaptığı açıklamasında "Gül ve Babacan değil onların ekibinden bir grup sayın Davutoğlu ile çalışmak istemedi. Erdoğan tarafından görevlendirilme durumumuz yok. Erdoğan, Davutoğlu'nu sevmez" dedi.

"ABDULLAH GÜL KABUL ETMEYİNCE DAVUTOĞLU GERİ ÇEKİLDİ"

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendi isteğiyle yeni parti oluşumun dışında durduğunu iddia eden eski AKP milletvekili, “Babacan'ın ekibi tarafından yeni parti kurulacağı ve Davutoğlu'nun da bu partiye isterse genel başkan yardımcısı olabileceği söylendi. Davutoğlu ilk anda bu teklifi kabul etti ve Gül'ün de genel başkan yardımcısı olmasını istedi. Fakat Gül'ün dışarıdan destek vereceğini öğrendiğinde o da dışarıda kalmak istedi” diye konuştu.

ALİ BABACAN PARTİ KURMAYABİLİR

Abdullah Gül ve Ali Babacan ekibinin içerisinde eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve gazeteci Fehmi Koru'nun da bulunduğunu açıklayan Ahmet Davutoğlu'nun çalışma arkadaşı eski AKP milletvekili "Bu isimlerin faaliyetleri sürüyor. Babacan'ın ise iki seçeneği bulunuyor. Ya vazgeçecek ve siyaset dışına çekilecek ya da siyasi parti kurarak parlamenter sistem hedefiyle yola çıkacak. Şu anda karar aşamasında" dedi.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU KAVGALI

Cumhurbaşkanı ve AKP GEnel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında “anlaşmazlıklar” bulunduğunu ifade eden eski AKP'li isim, Davutoğlu'nun Başbakanlığı döneminde yaşananları şöyle anlattı:

“Erdoğan ile Davutoğlu arasında birçok yasa teklifi ve isim üzerinden defalarca tartışma yaşandı.Davutoğlu, Berat Albayrak'ın milletvekili yapılmasını istemedi. Bu bir tartışma konusu oldu. Davutoğlu ayrıca siyasi etik, şeffaflık, imar yasalarını çıkarmak istedi. Bu nedenlerden dolayı çok kavga ettiler.”

 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz