14 Nisan 2018 Cumartesi


ABD saldırısına Suriye ve İran'dan açıklama


ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye'de gece yarısı operasyon düzenledi. ABD'nin operasyon için düğmeye basmasının ardından Suriye'den 'Saldırı uluslararası hukuka aykırı. Üsler boşaltılmıştı, 3 yaralı var' açıklaması geldi. Suriye televizyonu, Suriye hava savunma sistemlerinin Amerika, Fransa ve İngiltere'nin ortaklaşa düzenlediği operasyonlara karşılık verdiğini ve 13 füzenin düşürüldüğünü bildirdi. İran ise yaptığı açıklamada, 'Saldırıyı kınıyoruz, bölgesel sonuçları olacak' dedi.

ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye'ye yönelik gece yarısı saldırı düzenledi. Saldırı sonrası Esad yönetiminden "Üçlü müdahale uluslararası hukuka aykırı" açıklaması geldi. İran'dan yapılan açıklamada ise, İran "Saldırıyı kınıyoruz, bölgesel sonuçları olacak" denildi.

Suriye devlet televizyonu, Şam'ın Barzeh bölgesindeki araştırma merkezinin saldırıya uğradığına dair haberleri bildirdi.

30 FÜZE ATILDI, 13'Ü İMHA EDİLDİ

Yine operasyonun başından itibaren Esad Rejiminin sesi konumunda olan Suriye Devlet televizyonu Suriye hava savunma sisteminin, atılan 30 füzeden 13'ü imha ettiğini duyurdu.

"HUMUS'TA 3 SİVİL YARALANDI"

Öte yandan yine rejim tarafından yapılan açıklamada Humus'ta atılan füzeler nedeniyle 3 sivilin yaralandığı duyuruldu. Ayrıca saldırı öncesi füzelerin vurduğu üslerin boşaltıldığı bilgisi dünya kamuoyuyla paylaşıldı. Sputnik'e konuşan bir yerel kaynağın aktardığı bilgiye göre ise, ABD öncülüğündeki Suriye saldırılarında en az 6 sivil yaralandı.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz