17 Mayıs 2017 Çarşamba


ABD'li Yetkililerin İsrail Sevgisi


Amerikalı bütün üst düzey yetkililer, Ağlama Duvarı'nın kayıtsız şartsız İsrail topraklarına ait olduğunu vurguluyorlar.

ABD ile İsrail arasında son birkaç gündür çok ilginç bir tartışma yaşanıyor. Amerikalı bir yetkilinin Ağlama Duvarı'nın İsrail'e değil de Batı Şeria'daki Filistin yönetimi kontrolü altında olan topraklara ait olduğunu söylemesi üzerine yaşanan tartışmaların geldiği nokta, tartışmaların taktiksel bir boyut içerdiği yorumlarının yapılmasına neden oldu. 
 
Siyonist rejim kanal 2 televizyonunun haberine göre Trump'ın Telaviv ziyaretin koordine eden ekipte yer alan Amerikalı bir yetkili, İsraillilerin Trump'ı Ağlama Duvarını ziyaret etmesi için davet etmesi üzerine "Ağlama duvarı İsrail toprakları içinde değil" diyerek karşıt bir tavır sergilediği iddia edilmişti. 
 
Yaşanan bu olay karşısında Amerikalı üst düzey yetkililerden İsrail'e destek açıklamaları gelmeye başladı. Amerika'nın Birleşmiş Milletler daimi büyükelçisi Nikki Haley, Ağlama Duvarı'nın İsrail'in bir parçası olduğuna inandığını belirtirken, Trump'ın hiçbir çekince göstermeksizin Telaviv'deki büyükelçiliği Kudüs'e taşıması gerektiğini savundu.
 
Donald Trump'ın 22-23 Mayıs tarihlerinde Telaviv'de olması bekleniyor. 
 
ABD'nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Nikki Haley, Trump'ın Telaviv ziyaretiyle ilgili olarak "ben İsrail'in başkentiğinin Kudüs olarak tanınması gerektiğini ve elçiliğin oraya taşınması gerektiğini düşünüyorum. Neticede İsrail Kudüs'ten yönetiliyor, ne oluyorsa Kudüs'te olup bitiyor. Bu gerçeği görmemiz gerekir" diyerek "yönetimin politikası ne yöndedir bilemiyorum fakat Ağlama Duvarı'nın İsrail'in bir parçası olduğuna inanıyorum." ifadelerini kullandı. 
 
Trump'ın basın danışmanı Sean Spicer da Ağlama Duvarı tartışmalarına "net bir şekilde Kudüs içindedir" diyerek, Kudüs'ün İsrail toprağı olduğunu ve Ağlama Duvarının da İsrail'in bir parçası olduğunu ifade ederek dahil olmuş oldu. Trump yönetiminin önce aksi bir söylem geliştirip sonrasında sıkı bir şekilde siyonistlerin lehine açıklamalar yapması yeni bir strateji olarak göze çarpıyor. 
 
Öte yandan Siyonistlerin kanal 2 Televiyonuna konuşan Amerikalı yetkililer, "Elçiliği taşıyacağız fakat bize biraz zaman tanıyın" diyerek Trump'ın Telaviv'deki büyükelçiliği kısa vadede olmasa bile 2021'den önce muhakkak Kudüs'e taşıyacağı yönünde beyanatlarda bulundular ve İsraillilerin Trump'a bu yönde baskı yapmasının bu durumun gerçekleşme olasılığını azaltacağını ifade ettiler. 

 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz