17 Mayıs 2017 Çarşamba


ABD, İslam Dünyasını Birbirine Kırdıracak


Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yeni bir askeri anlaşma imzalandı. Geniş bir çerçeveyi kapsayan anlaşma, ABD'nin bölgedeki operasyon kabiliyetini arttıracak şekilde hazırlandı.

Bu anlaşmayla birlikte ABD'nin Birleşik Arap Emirliklerine ait askeri üslerdeki asker sayısı arttırılacak. 
 
Birleşik Arap Emirlikleri veliaht prensi Şeyh Muhammed bin Zayid, yaklaşık 3 gün süren Washington temaslarını tamamladı. Amerikan başkanı Donald Trump ve Amerikan dışişleri bakanı Rex Tillersonla bir araya gelen Muhammed bin Zayid, Amerikan kongre üyeleriyle de bir araya gelerek Trump'ın Riyad ziyaretine ilişkin bir dizi konuyu masaya yatırdı. 
 
Suudi Arabistan'ın el-Arabiya gazetesi bu görüşmeleri, Ortadoğu'daki İran etkisini kırmak için atılmış önemli bir adım olarak duyurdu okuyucularına. 
 
Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ordusu silahlı kuvvetler genel komutanlığı yardımcılığını yürüten Şeyh Muhammed bin Zayid el Nahyan, Amerikan savunma bakanı Jim Mattis ile de bir görüşme gerçekleştirmişti. Nahyan'ın Washington ziyaretinde Amerika ile geniş çaplı bir askeri anlaşma imzaladığı açıklandı.
 
8 Mayıs'ta imzalandığı belirtilen anlaşmanın 16 Mayıs'ta ilan edilmesi ise dikkat çekti. Amerikan savunma bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Amerika'nın Körfez ülkeleri arasındaki en önemli müttefiklerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni bir askeri anlaşma imzaladığı belirtildi. Pentagon, iki ülke arasında 1994 yılında imzalanan Savunma İşbirliği anlaşmasının bu yeni anlaşmayla güncellendiğini belirtti.
 
Pentagon sözcüsü Cristopher Sherwood tarafından yapılan açıklamada eski anlaşmanın çerçevesi ve şartlarının genişletildiği ifade edildi. Sherwood "bu anlaşma, Birleşik Arap Emirlikleri içinde ve çevresinde gerçekleşebilecek bir dizi senaryoya karşı ABD ordusunun daha sağlıklı karşılıklar verilebilmesi için geniş bir hareket kabiliyeti sağlayacak" açıklamasında bulundu. 
 
Pentagon şefi Jim Mattis, bu anlaşmayla birlikte "Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika arasındaki ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini" belirterek bu anlaşmanın "iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin derinliğine işaret ettiğini" vurguladı. 
 
Pentagon sözcüsü tarafından yapılan açıklamada "bu anlaşma ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD'nin önümüzdeki 15 yıl boyunca her türlü tehdide karşı  ortak karşılık vereceği kesinleşmiş oldu" ifadeleri kullanıldı.
 
Konuyla ilgili olarak Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise Zayid Nahyan'ın Washington ziyaretinde Yemen ve Suriye'de yaşanan gelişmeler karşısında "İran kaynaklı bölgesel tehditlere karşı" geniş çaplı bir anlaşmaya varıldığı ifade edildi. 
 
Muhammed bin Zayid el Nahyan ise İran'a karşı Trump yönetimi ile geliştirdikleri ilişkiden son derece memnuniyet duyduğunu ifade erek "bölgede istikrarın yeniden tesis edilmesi sürecinde ABD kritik bir role sahiptir" diyerek ABD'ye teşekkürlerini sundu.
 
Donald Trump, göreve geldiği günden itibaren Batı Asya'da askeri operasyon kabiliyetini geliştirme noktasında yoğun bir çaba harcıyor. ABD'nin özellikle Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile çok sıkı bir şekilde askeri koordinasyon yürüttüğü biliniyor. Yemen'e karşı sürdürülen savaşta ise binlerce Müslüman hayatını kaybederken onbinlerce kişi en temel insani ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde hayatını devam ettirme mücadelesi veriyor. 

 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz