3 Mart 2017 Cuma

28 Şubat Ne Zaman Sona Erer?


Sadrettin Karaduman

Türkiye tarihi darbelerle dolu: 27 Mayıs 1960, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997, 15 Temmuz 2015.
 
Darbeler, bunlarla sınırlı değil elbet. Dahası var; muhtıralar, e-muhtıra, yargı üzerinden darbe teşebbüsü vs. İşi Osmanlı dönemine kadar götürmek mümkün. Üçüncü Ahmet, Üçüncü Selim, Abdülaziz ve İkinci Abdülhamit darbe ile görevinden uzaklaştırılmışlardır. Anlaşılan o ki; etkili makamda bulunan veya elinde silah tutan herkes, “güç bende” diyerek atılmış meydanlara. 
 
Netice?
 
Koskoca bir hiç. 
 
Neden darbelerin akabinde gelen yönetimler başarılı olmadı?
 
Çünkü nihai kararı darbeciler değil, millet verir de ondan. Bu millet, hiçbir darbeyi onaylamadı. İlk fırsatta; yani, ilk seçimlerde olmasa da ilerleyen süreçte, milletin gerçek kararı sandığa yansımıştır.
 
Konuyu biraz açalım:
 
Genelde, darbe sonrası ilk seçimlerde; hele darbeciler bir gitsin de gerisi kolay, mantığıyla hareket edilir. Halk, algı operasyonlarının da büyük tesiriyle, iktidara namzet gördüğü partiye oyunu verir. 12 Eylül ve 28 Şubat sonrası oluşan iktidarlar bu düşüncenin mahsulüdürler. 12 Eylül anayasasının referandumda, yüzde 91 oranında oy almasının nedeni de bu.
 
Yeri gelmişken, darbe ile ilgili görüşümüzü bir kez daha tekrar edelim:
 
Darbe iyi bir şey değildir. Darbe, kimden, nereden gelirse gelsin, darbenin yanında yer alınmaz. Darbeyi; ister asker yapsın, ister yargı mensupları yapsın, isterse başka kurumlar yapsın, fark etmez. Bizler, darbenin ve darbecilerin her daim karşısında olmuşuzdur. Bizler, hiçbir zaman kaba kuvvetin yanında olamayız. Bizim metodumuz ikna metodudur.
 
Darbenin arkasında kim veya kimlerin olduğu meselesi de, ayrıca, hayati bir öneme sahiptir. Öyle ya; elin adamı içeriye ayar verecek, istediği değişikliği yapacak ve elini kolunu sallayarak çıkıp gidecek. Öyle mi? Hayır, olmaz öyle şey. Bütün darbeler sağlam bir şekilde yeniden araştırılmalı ve arkasındaki yerli-yabancı odaklar tespit ve teşhir edilmelidir.
 
Ülke, hâlâ 28 Şubat'ın sıkıntılarını üzerinden atabilmiş değildir. Bu süreç, aynı zamanda, milletin iradesini baskılayan ve geleceğini ipotek altına almayı murat eden meşum bir süreçtir. Ülkemizin hâlâ çekmekte olduğu sancılar bu yüzden, insanımızın ödemekte olduğu bedellerin sebebi bu.
 
28 Şubat ne zaman sona erer, diye bir soru sorulsa, hiç tereddüt etmeden deriz ki; Saadet iktidara gelince... Nedeni gayet basit:
 
Bu darbe kime karşı yapıldı?
 
Milli Görüşçülere...
 
İşte, bu yüzden rahatlıkla diyebiliriz ki; Milli Görüş'ün yegâne temsilcisi olan Saadet Partisi ne zaman iktidara gelirse 28 Şubat o zaman sona erer.
Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz